Jakie krzewy zasadzić na zacienionych stanowiskach w ogrodzie?
Piękny przydomowy ogród wymaga zwykle od właściciela dużej ilości pracy i dobrej znajomości potrzeb konkretnych gatunków. Pozwala to na dostosowanie zabiegów pielęgnacyjnych do charakterystyki danej rośliny, a tym samym zapewnienie jej optymalnych warunków do wzrostu. Warto jednak pamiętać, że poza dobrym nawożeniem, stosowaniem niezbędnych środków ochrony roślin i przeciwdziałaniu niekorzystnemu wpływowi temperatury np. przez okrywanie części gatunków istotne okaże się właściwe rozplanowanie poszczególnych stanowisk tak, by zapewnić prawidłowe nasłonecznienie. Planując sadzenie roślin w cieniu, trzeba więc dobrze wybierać gatunki. Szeroki wybór takich roślin można znaleźć w firmie Alicja Szyca – Szkółka Drzew i Krzewów w Tychach. Przyjrzyjmy się nieco bliżej krzewom cieniolubnym.
Dlaczego nasłonecznienie jest ważne?
Promienie słoneczne to element, bez którego nie może zachodzić kluczowy dla roślin proces fotosyntezy. W zależności od specyfiki danego gatunku jego optymalna ilość może być jednak różna. Wynika to z warunków, w jakich powstawały poszczególne odmiany i stopnia ich przystosowania do poziomu nasłonecznienia, a także innych związanych z nim czynników, np. skali parowania wody wynikającej choćby z wielkości liści czy ich grubości i typu, jak też odporności na wysokie temperatury. Warto też pamiętać, że od ilości słońca i czasu, w jakim ono operuje, uzależnione jest tempo zachodzenia konkretnych procesów łączących się ze wzrostem, kwitnieniem czy przygotowaniem się do zimy. W razie gdy są one odmienne od tych, do jakich roślina jest „przyzwyczajona” trudno liczyć na jej dobrą kondycję.
Jakie krzewy cieniolubne wybierać?
Liczba gatunków krzewów cieniolubnych jest dość duża, przy ich wyborze warto więc zwracać uwagę na ich wygląd, potrzeby, jeżeli chodzi o podłoże i nawożenie oraz zabiegi pielęgnacyjne, a także osiągane rozmiary. Wśród popularnych gatunków znajdują się m.in. bukszpan, hortensja, azalia i rododendron, a także ostrokrzew.